Kamienne dywany

6 listopada, 2019 Wyłączono Przez admin

Posadzki typu "kamienny dywan"

Krakow-taras-Hyperdesmo-39-

Opis

Nawierzchnia zwana kamiennym dywanem powstaje z kruszywa kwarcowego lub marmurowego oraz żywicy epoksydowej lub poliuretanowej. Razem tworzą warstwę dekoracyjną, którą można wykonać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Najczęściej stosuje się je na balkony, tarasy, schody, podjazdy oraz – naturalnie – ogrody. 

Zalety kamiennych dywanów

 

Oprócz estetyki  i naturalnego wyglądu, nawierzchnia ma jeszcze kilka walorów:

 

  • Nawierzchnia o dużej żywotności;
  • Jednolita struktura bez fug;
  • Idealna do tworzenia łuków czy kulistych kształtów;
  • Duża odporność na zniszczenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne;
  • Mrozoodporna;
  • Przepuszcza wodę;
  • Łatwa w czyszczeniu, np. zwykłym mopem czy nawet odkurzaczem;
  • Posiada funkcje antypoślizgowe;
  • Polecana także dla alergików. 

 

Wykonanie

 

W zależności od tego, czy będziemy ją wykonywać na istniejącym podłożu cementowym, czy jako wodoprzepuszczalny zewnętrzny chodnik lub alejkę ogrodową należy wykonać najpierw odpowiednie podłoże. Gdy wykonujemy kamienny dywan na tarasie albo balkonie, musimy zadbać o uprzednie wykonanie warstwy hydroizolacji (mineralnej lub poliuretanowej). Prawidłowe związanie żywicy z podłożem nastąpi tylko w przypadku lekko szorstkiej nawierzchni, dlatego konieczne jest jej przeszlifowanie a następnie jej dokładne odpylanie/odkurzenie. Prawidłowe przygotowanie podłoża pod posadzkę jest gwarancją jej jakości i estetykę. Drugim równie ważnym elementem są warunki w jakich będziemy wykonywać posadzkę. Pamiętać trzeba o właściwej temperaturze i wilgotności. Idealne warunki do związania się żywicy z kruszywem kamiennym to +5-30°C oraz wilgotność podłoża na poziomie maksymalnie 5%, natomiast wilgotność powietrza podczas kładzenia kamiennej masy nie powinna przekraczać 80%. 

 

Kamienny dywan do ogrodu

 

Należy jeszcze raz podkreślić, że kamienny dywan jak żadna inna nawierzchnia jest wprost stworzony do ogrodu. Dzięki zastosowaniu naturalnych otoczaków marmurowych doskonale wpasuje się w każdą przestrzeń, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć ścieżki, alejki i place o dowolnych kształtach. Naturalny odcień jest tutaj tylko walorem, gdyż współgra z kolorami przyrody i nie sprawia wrażenia sztuczności. Dodatkowo, jeśli chcemy, możemy stworzyć dwukolorowe wersje, a nawet pokusić się o różnego rodzaju wzory.